30.10.2020

241

Ա

785-385=400

45844-8158=37686

բ)

672-672=0

672+0=672

90126-9008=81118

81118+9008=90126

244

Բ)

12կգ 250գ-6կգ 50գ=6կգ 200գ

26տ 20կգ-8տ 20կգ=18տ

18տ 8ց-6տ 2ց=12տ 6ց

Գ)

22կմ 45մ-6կմ 35մ=16կմ 10մ

36մ 20սմ-6մ 20սմ=30կմ

18Մ դմ9-6մ 8դմ=12մ 1դմ

243

Ա)

2382+127=2509

902+348=1250

Բ)      

4371+2054=6425    

3001+2436=5437 

Գ)

564+2921=3485

467+5811=6278

3456-345=3111

3111-612=2499

2499:3=833

833+612=1445

833+345=1178

28.10.2020

241

Ա

785-385=400

45844-8158=37686

բ)672-672=0

672+0=672

90126-9008=81116

81116+9008=90126

244

Բ)

12կգ 250գ-6կգ 50գ=

26տ 20կգ-8տ 20կգ=18տ

18տ 8ց-6տ 2ց=12տ 6ց

Գ)

22կմ 45մ-6կմ 35մ=16կմ 10մ

36մ 20սմ-6մ 20սմ=30կմ

18Մ դմ9-6մ 8դմ=12մ 1դմ

243

Բ)      

4371+2054=6425  564+=3485  

3001+2436=5437  467+=6278

22.9.2020

  1. Հաշվիր.
    ա)  2184 -725 + 96542 – 7205=90906 բ)   8592 – 657 + 124567 –7025=125,477
           1000 : 4 * 80 : 20=   100                    5100 : 6 * 40 : 200=170
           215 * 4 : 20 * 30  = 1290                    33600 : 60 : 70 * 22176
  2. Մրգային աղցանի համար Սոնան օհտագործեց խնձոր, տանձ և դեղձ : Խնձորը 320 գ-ով ավելի էր դեղձից: Տանձը 120 գ-ով քիչ էր դեղձից : Հաշվիր, թե որքան միրգ օգտագործվեց Սոնան՝ գիտենալով, որ դեղձը 600 գ է :

600+320=920

600+120=720

600+920+720=2240

  • Հաշվիր արտահայտության արժեքը, եթե   a=3200

   a + 308 – 1654  =1854    5 * a : 40  =400   a + 3208 – a   =3208                  a : 40 * 64 =5120

  •  Տրված թվերը գրիր երկու հավասար արտադրիչների արտադրյալի տեսքով:
    1×1=1 , 2×2=4 , 3×3=9 , 4×4=16 ,5×5= 25 , 6×6=36,  7×7=49,  8×8=64 , 9×981 , 10×10= 100 
  • Արտահայտիր.

    ա)  միլիմետրով                     բ) մետրով

    5սմ  = 50   մմ                                      5կմ   =5000մ
    7մ= 7000  մմ                                            23կմ 235մ=23235մ
    5սմ 6մմ  =   56  մմ                               318կմ 16մ=318016մ
    5մ 55սմ 6մմ   = 5556 մմ                         400կմ 4մ =400004մ

27.9.2020

  1. ա )4242 -(3415-1280)=2107
    324216- (43015 – 1200) : 5=315813
    215432 – 55 * (42240 : 60 – 704)= 215432

  2. Պահեստապետը պահեստում եղած 840 կգ շաքարավազից 2- ական կիլոգրամ լցրեց 180 տոպրակների մեջ և ուղարկեց խանութ: Որքա՞ն շաքարավազ մնաց պահեստում :

180×2=360

840-360=480

  • Հաշվի՛ր
    ա)  2324 * 72 =167328        բ)   1180 * 340 =401200
          6540 * 840=5393600      2500 * 160=400000 
          8452 * 62= 507024          1200 * 320 = 384000

  • Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը, եթե   a = 3400

    ա) 2458 * (a – 3339) =149938            բ ) 5642 * (a – 3352) =270816
         1647 * (a – 3400)=0                      9999 : (a – 3399)=9999

  • Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ հավասարությունը դառնա ճշմարիտ:
    ա) 610 + (300 –(120 – 20)) = 810         ) 600 – (600 – 500) * 5 = 100
          610 – (300 – 100) : 20 = 600               600 – (300 – 500 : 5) = 400

  • Կազմի՛ր արտահայտություն և լուծի՛ր խնդիրը:

    Բրիգադը մինչև  ընդմիջում քաղեց 2տ 450 կգ խնձոր, իսկ ընդմիջումից հետո՝ 600 կգ ավելի : Ամբողջ խնձորը հավասարապես լցրեցին 220 արկղի մեջ և ուղարկեցին պահեստ: Քանի՞ կիլոգրամ խնձոր լցրեցին յուրաքանչյուր արկղի մեջ:
    2450+600=3050

3050+2450=5500

5500:220=25

5.10.2020

123

2×10000+3×1000+1×1=23001

800000+3+1=800031

բ)

2000hազ+5մ=2005

4hազ+2հ+8մ=4208

131

125x(126:3)=5250

5250-(3425:5+1796)=2769

125x(126:3)-(3425:5+1796)=2769

Բ )

90231-321*23=82848

82848-(3425+415։5)=79340

(90231-321*23)-(3425+415:5)= 79340

777:(72×15-1077)+741=1000

777x(777-689):4=17094

7.4.2020

  1. Պարզի՛ր աjն թիվը, որը պիտի լինի աստղանիշի փոխարեն։

120+80=200 օրինակ՝ 200-120=80, 120+80=200

750+250=1000

600+350=950

330+470=800

700-550=150

1450-650=800

  • Կատարի՛ր

48×3=144

54×8=432

33×5=165

45×5=225

  • Օգտվելով գնացուցակի տվյալներից՝ պատասխանի՛ր հարցերին:
ապրանք 1 հատի արժեքը
մատիտ80 : 8 x 550
ԳրիչՄատիտից 10 դրամով էժան է40
ԹուղթՄատիտից 5 անգամ էժան է10
ԿավիճԹղթից 2 անգամ թանկ է20
ՌետինԳրիչից 20 դրամով թանկ է60
ՍրիչԳրիչից 2 անգամ թանկ է80

Ա. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 2 ռետին գնելու համար:60×2=120

Բ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 3 մատիտ գնելու համար:

50×3=150

Գ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 5 թուղթ գնելու համար:

10×5=50

Դ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 գրիչ գնելու համար:

40×4=160

Ե. Յուրաքանչյուր առարկայից մեկ հատ գնելու համար:

50+40+10+20+60+80=260

Զ. Յուրաքանչյուր առարկայից երկու հատ գնելու համար:

2x(50+40+10+20+60+80)=520

8.12.2020

384

Գտիր  անհայտ բաժանարարը։

ա)                                                 բ)

45:9=5                                         48:8=6

540:6=90                                     320:4=80

780:12=65                                  4140:230=18                  

388

1. 3000:25=120

2. 9900: 45=220

3.   18*32=576

11.10.2020

116

Բ)250+618+50=918

82+4200-65=4217

5385+12615=18000

12002+6002=18004

137

Քառանկյան երկու կողմերի գումարը 54մմ է, որը 15մմ փոկր է մյուս երկու կողմեր գումարից։ Հաշվիր Քառանկյան պարագիծը։

Բ)54-15=39

54+39+54+39=186

135

Բ)4+427+96=527

380+355+2000+120+45=2900

4x8x50x5=8000